نشانه های کم خونی در نوجوانان

علائم و نشانه های کم خونی در نوجوانان

علائم کم خونی کودکان

کم خونی ملایم و متوسط بدون هیچ علائمی ظهور می کند زیرا در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست. در اینجا علائم رایجی که در کودکان کم خون دیده می شود و به شما کمک می کند کمبود آهن را تشخیص دهید، ذکر شده است.

 •  خستگی 
 • ضعف
 •  زودرنجی
 •  ویار غذاهای غیر معمول
 •  سردرد
 •  کم اشتهایی
 •  تنگی نفس
 • سوزش زبان
 • رنگ پریدگی پوست
 • ناخن های شکننده
 •  خون در مدفوع
 • رنگ پریدگی قسمت سفید چشم ها

اگر یکی از این علائم را در کودک مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. همچنین تعیین نوع کم خونی و درمان آن نیز بسیار مهم است.

درمان کم خونی در کودکان

- کم خونی در کودکان با مصرف موادغذایی سرشار از آهن درمان می شود. در کم خونی شدید در کودکان، مکمل های آهن به صورت قرص تجویز می شود. اگر مکمل های آهن برای کودک شما تجویز می شود، آن را با معده خالی به کودک بدهید. جذب آهن با معده خالی سریع تر انجام می شود. همچنین غذاهای سرشار از ویتامین ث نیز به رژیم غذایی کودک بیفزایید. زیرا ویتامین ث باعث افزایش جذب آهن می شود. 

- شیر و غذاهای ضد اسید معده با مکمل های آهن تداخل دارند بنابراین از مصرف آن ها اجتناب کنید. همچنین غذاهای سرشار از آهن مانند جگر، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، سبزی، کشمش و نان گندم به رژیم غذایی کودک بیفزایید.

رژیم سرشار از آهن

پیشگیری بهتر از درمان است؛ بخصوص برای کودکان که به شدت نسبت به تغییرات رژیم غذایی و عادات روزانه حساس هستند. افزودن غذاهای سرشار از آهن به رژیم غذایی، از کم خونی و کمبود آهن جلوگیری می کند. غذاهایی که سرشار از آهن هستند شامل:

 •  آلوبخارا
 •  جو
 • زردآلو
 •  کشمش
 • ماهی تن
 •  کلم پیچ
 • اسفناج
 • سبزیجات برگ دار
 •  ماهی
 • تخم مرغ
 •  لوبیای خشک 
 •  مرغ
 • عدس
 • گوشت قرمز
 • کره بادام زمینی
 • سویا
 •  بوقلمون
 • شیره قند
 • جگر

شیر مادر

افزودن این مواد غذایی به رژیم غذایی یا دادن شیر مادر به نوزاد، از کمبود آهن و کم خونی جلوگیری می کند. همچنین این مواد غذایی حاوی ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی می باشند. 

مشکلات ممکن در اثر کم خونی در کودکان

کم خونی نیز مانند سایر بیماری ها، اگر مورد رسیدگی قرار نگیرد، مشکلات روحی و فیزیکی زیادی ایجاد می کند. برخی از این مشکلات شامل:

1-    عملکرد نادرست شناسایی: کم خونی کمبود آهن باعث کاهش عملکرد شناسایی و حرکات فیزیکی در کودکان می شود.

2-    از دست دادن تمرکز و یادگیری: کم خونی باعث می شود فرزند شما عملکرد خوبی در مدرسه نداشته باشد. احتمالا توجه او به مسائل کم می شود، به سختی یاد می گیرید و هوشیاری اش را از دست می دهد.

3-    مسمومیت سرب: کم خونی کمبود آهن در کودکان باعث مسمومیت سرب می شود که مشکلی اساسی و جدی می باشد.

کودکان حدود 10% آهنی که مصرف می کنند را جذب می کنند. روزانه به کودکتان 10-8 میلیگرم آهن بدهید؛ در رژیم غذایی او موادغذایی سرشار از آهن بگنجانید یا اگر نوزاد شیرخواره است نیز آهن جذب می کند. اگر فرزندتان از کم خونی رنج می برد، جای نگرانی نیست. به راحتی می توانید این مشکل را حل کنید.

نایب قهرمانی تیم والیبال مدرسه شهدای ملی حفاری را به همه شما تبریک میگوییم مخصوصا آقای سراج و آقای نقیبی و خانم بقالیان عزیز و همکاران...

قهرمانی تیم بسکتبال دوره اول شهدایی ملی حفاری را به آقای سراج و آقای نقیبی و مدیر عزیزم همکاران و دانش اموزان زحمت کشم تبریک عرض...

مسابقات بسکتبال به مناسبت دهه فجر

افزایش قد با چند روش ساده


 

افزایش قد توسط هورمونی به نام هورمون رشد صورت می گیرد. با انجام راه کارهایی می توانید ترشح این هورمون را بیشتر کنید تا افزایش قد قابل توجهی داشته باشید.

افزایش قد

بلندی قد هر فرد، بستگی به ژنتیک وی دارد. در واقع قد یک صفت ژنتیکی است که از پدر و مادر به ارث می رسد اما گاهی شما در خانواده ای فردی را می بینید که از پدر و مادرش هم بلند تر است. اگر این صفت ژنتیکی است چطور امکان دارد کسی خیلی بلندتر از پدر و مادرش باشد؟

درست است که قد یک صفت ژنتیکی است اما می توان با راه کارهایی قبل از غیر فعال شدن استخوان سازی، افزایش قد بیشتری ایجاد کرد.

سن بلوغ برای دختران 9 سالگی و برای پسران تقریبا 11 سالگی رخ می دهد. حدود 4 تا 6 سال فرایند بلوغ کامل به طول می انجامد. در این زمان شاهد افزایش قد چشمگیری در افراد خواهیم بود. بیشتر رشد قد در همین زمان خواهد بود اما تا بیست سالگی هر چند کم، ادامه دارد و بعد از 20 سالگی با سخت شدن غضروف استخوان ها و توقف رشد طولی آن ها، فرد دیگر افزایش قد نخواهد داشت. البته در برخی مطالعات نشان داده شده است که افزایش قد تا سن 25 سالگی ادامه دارد و امکان دارد بین 20 تا 25 سالگی حدود دو الی سه سانتی متر، افزایش قد ایجاد شود. هورمونی به نام هورمون رشد باعث تحریک مناطق غضروفی استخوان ها می شود و در نهایت به افزایش استخوان سازی کمک می کند.

درست است که صفت قد ژنتیکی است اما با راه کارهایی می توان رشد استخوان ها را تحریک کرد. در این صورت ممکن است شما فردی را در یک خانواده ببینید که خیلی بلند تر از افراد دیگر در خانواده باشد.

هورمون بلندی قد یا هورمون رشد چیست؟

هورمون بلندی قد، هورمونی است که در قسمت غده هیپوفیز مغز ترشح می شود و روی رشد استخوان ها و افزایش قد تاثیر می گذارد. میزان ترشح این هورمون تحت تاثیر تحریکات عصبی، فعالیت های فیزیکی، میزان خواب و تغذیه مناسب و ... است. هر قد فعالیت و تحریکات عصبی بیشتر باشد افزایش قد بیشتر خواهد بود.

روش های افزایش قد

روش های افزایش قد، روش هایی است که منجر به ترشح بیشتر هورمون رشد می شود. به همین دلیل است که علاوه بر ژنتیک، می توان با راه هایی به افزایش قد دست یافت.

خواب منظم و کافی

50 درصد هورمون بلندی قد یا همان هورمون رشد زمانی ترشح می شود که افراد در خواب به سر می برند. این هورمون به افزایش قد کمک می کند و پیداست که با خواب کافی ترشح این هورمون نیز زیاد خواهد شد.

 ورزش مداوم

تاکنون دقت کردید کسانی که ورزش می کنند خصوصا ورزش والیبال و بسکتبال قد بلندی دارند؟ این افراد از کودکی به طور مداوم ورزش کردند و بعد از مدتی اثر این ورزش در رشد استخوان هایشان مشاهده شده است. ورزش کردن ترشح هورمون رشد را زیاد می کند و باعث افزایش قد می شود. مهم نیست که این ورزش والیبال یا بسکتبال باشد. هر ورزشی حتی ورزش صبحگاهی هم در افزایش قد موثر است. هورمون افزایش قد با انجام حرکات ورزشی بیشتر ترشح می شود.

قرص مولتی ویتامین

هر چقدر هم که شما تغذیه مناسبی داشته باشید باز هم خوردن قرص های مولتی ویتامین برای شما توصیه می شود. کمبود کلسیم و کمبود ویتامین مانع رشد خوب استخوان ها و افزایش قد می شود. خوردن این قرص ها این کمبودها را بر طرف می کند و در نهایت به افزایش قد از طریق رشد استخوان ها کمک می کند.

شیر و لبنیات

بعد از ورزش و قبل از صرف صبحانه مصرف یک یا دو لیوان شیر در افزایش قد موثر است. شیر و لبنیات دارای کلسیم هستند که باعث تراکم استخوان ها نیز می شوند.

تزریق هورمون رشد

هورمون رشد همان طور که گفته شد در افزایش قد موثر است. زمانی که غده هیپوفیز هورمون رشد را به طور کافی ترشح نمی کند با مراجعه به پزشک می توانید هورمون رشد تزریق کنید. تزریق هورمون رشد ممکن است عوارضی ایجاد کند پس حتما به سراغ پزشک متخصص بروید و از هر کسی آمپول رشد را دریافت نکنید.

جراحی افزایش قد

جراحی افزایش قد به کسانی که پاهای یکسانی ندارند و یکی از پاها کوتاه تر از دیگری است پیشنهاد می شود. اگر قد شما متوسط یا نرمال است به جراحی افزایش قد به عنوان عمل زیبایی نگاه نکنید. جراحی افزایش قد بسیار دردناک است و بعد از 2 سال ممکن است 8 سانتی متر به قد شما اضافه شود. در این جراحی استخوان ها شکسته می شود و دستگاهی شبیه جک به دو سر استخوان شکسته وصل می شود. جراحی افزایش قد عوارض زیادی دارد و فقط در شرایط خاص به افراد پیشنهاد می شود.

ماساژ کف پا

با ماساژ دادن کف پا به ویژه شست پا، سبب افزایش ترشح هورمون رشد می شوید و در نهایت باعث افزایش قد خواهید شد.

تغذیه مناسب داشته باشید

مصرف چیپس و پفک در سن بلوغ، خوردن نوشابه های گازدار، غذاهای شور، مصرف داروهای نیروزا و مصرف کم مواد غذایی حاوی کلسیم مانع رشد استخوان ها می شود. با کنار گذاشتن این موارد می توانید به افزایش قد خود کمک کنید.

ترک عادت های غلط

کشیدن سیگار، خواب ناکافی، مصرف الکل، کم تحرکی و داشتن استرس سبب کاهش قد می شود. برای افزایش قد خود این عادت های غلط را کنار بگذارید.

نرمش قبل از فعالیت ورزشی برای بدن وسالم ماندن عضلات وجلوگیری از آسیب های ورزشی لازم می باشد

قهرمانی نیم فصل تیم فوتسال ملی حفاری بانوان

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، نیم فصل اول رقابتهای لیگ برتر فوتسال بانوان به پایان رسید. تیمهای ملی حفاری اهواز با 36 امتیاز، دانشگاه آزاد اسلامی تهران با 33 امتیاز و تیم پالایش نفت آبادان با 30 امتیاز اول تا سوم هستند.

همچنین در نیم فصل اول سحر پاپی (٣١ گل)، فاطمه اعتدادی ( ٢٧ گل )، سارا شیربیگی (٢٣ گل)، فاطمه پاپی (١٩ گل)، سهیلا ملمولی و زهره میثمی مشترکا با ( ١٨ گل) عنوان 5 زننده برتر خانم گلی را به خود اختصاص دادند.

 

کم خونی شایعترین بیماری در انسانها

آب درمانی برای افرادی که دیسک کمر دارن

آب درمانی بهترین روش برای درمان بدون جراحی

برای درمان زانو درد و مفاصل و قوی کردن عضلات چهارسر ران