دوست خوب

تعریف شما از دوست چیست؟ واژه دوست برای هر کس معنای به‌خصوصی دارد. دوست خوب بودن همیشه آسان نیست، ولی صرف زمان برای پرورش یک دوستی بادوام قطعا باارزش است. سال‌ها می‌گذرد، عده‌ای در کنارتان می‌مانند، اما همه باقی نخواهند ماند و شما می‌فهمید که یک دوستی پایدار چقدر باارزش است. البته برای داشتن یک دوست خوب، خودتان هم باید دوست خوبی باشید؛ پس برای عمیق‌تر کردن روابط دوستی‌ و پیدا کردن دوستان همیشگی، راهکارهای زیر را دنبال کنید و ببینید که چگونه یک دوست خوب باشیم.

قابل اتکا باشید

از مهم‌ترین ویژگی‌های یک دوست خوب، قابل اتکا بودن است. دوست شما مخصوصا در شرایط سخت به حمایتتان نیاز دارد. هیچ‌کس حمایت غیر‌واقعی را دوست ندارد و آن را برای دوست نزدیکش نمی‌خواهد. تکیه به کسی که رفتاری متغیر دارد بسیار سخت است. اگر شما چنین فردی هستید، بدانید که به‌ زودی اعتماد دوستانتان را از بین می‌برید و آنها کم‌کم شما و گفته‌هایتان را باور نمی‌کنند. اگر مطمئن نیستید که توان انجام کار مشخصی را دارید یا نه، حاضر به انجامش نشوید چون ممکن است باعث ناامیدی دوستتان شوید. در مقابل، در مورد این واقعیت که توانایی انجام کار مورد نظر را ندارید، صادق باشید. دوستانتان باید احساس کنند که همیشه و حتی در زمان‌های سخت می‌توانند روی شما حساب کنند. اگر شما فقط در زمان خوشی در کنارشان باشید، دوستی منفعت‌طلب خواهید بود.

عذر‌خواهی کنید

اگر می‌خواهید دوستانتان به شما اعتماد کنند، نباید طوری برخورد کنید که انگار بی‌عیب هستید. اگر می‌دانید که مرتکب اشتباهی شده‌اید،‌ به جای انکار کردن، مسئولیت آن را پذیرید. اگرچه دوستانتان از اشتباه شما خوشحال نمی‌شوند، اما از اینکه آن را بپذیرید، خشنود می‌شوند؛ تظاهر نکنید اتفاقی نیفتاده است یا حتی تقصیر را گردن فرد دیگری بیاندازید. زمانی که عذرخواهی می‌کنید، باید آن را باور داشته باشید. دوستانتان باید صداقت را در صدای شما بشنوند. کاری نکنید که فکر کنند شما به احساساتشان اهمیت نمی‌دهید.

صادق باشید

اگر می‌خواهید دوست خوبی باشید و مردم به شما اعتماد کنند، باید در مورد احساسات، رفتار دوستانتان و اینکه در مورد دوستی‌تان چه حسی دارید، صادق باشید. وقتی در مورد احساسات خود صداقت داشته باشید، ارتباط شما با دوستانتان بیشتر می‌شود و آنها با شما درد‌دل خواهند کرد. اگر دوستتان آزرده‌خاطر‌ شده است، نترسید که در این مورد با وی صحبت کنید؛ و همین‌طور اگر چیزی شما را ناراحت می‌کند، از صحبت در مورد آن خجالت نکشید. صداقت با رُک‌گویی (که می‌تواند باعث آرزده شدن دوستتان شود) متفاوت است. مثلا اگر فکر می‌کنید که دوستتان مشکل خاصی مثل اعتیاد دارد، وظیفه شما به عنوان یک دوست این است که در مورد آن با وی صحبت کنید. اگر می‌خواهید دوستی‌های پایدار و طولانی‌مدت داشته باشید، با کسانی در ارتباط باشید که عمیقا برایشان ارزش قائل هستید. برای افرادی وقت بگذارید که در کنار آنها می‌توانید خودتان باشید. اگر رفتارتان خالی از صمیمیت و خلوص باشد، دوستی‌تان دوام نخواهد داشت.

از دیگران سوءاستفاده نکنید

اگر یکی از دوستانتان شک کند که شما در حال سوءاستفاده از او هستید، شما را کنار خواهد گذاشت. دوستی‌های واقعی به دلیل محبوبیت یک نفر یا روابطی که وی دارد، شکل نمی‌گیرند. اگر شما به شخصی معروف باشید که از دیگران سوءاستفاده می‌کند، افراد جدید برای آغاز دوستی با شما اشتیاقی نخواهند داشت. شاید راحت باشد که یکی از دوستانتان هر روز با اتومبیلش شما را به مدرسه یا دانشگاه برساند، اما در مقابل، شما نیز باید برای او کاری انجام دهید.

شنونده‌ خوبی باشید

مکالمات را به صحبتی یک طرفه از سوی خود تبدیل نکنید. برای درک و حمایت کامل دوستتان باید با دقت به صحبت‌هایش گوش کنید. شاید ساده به نظر برسد، اما به اندازه‌ای که در مورد خودتان حرف می‌زنید، باید گوش بدهید. با گوش دادن، دوستتان اطمینان خاطر پیدا می‌کند که شما به وی اهمیت می‌دهید. اگر فقط منتظر تمام شدن صحبت‌های دوستتان باشید تا آنچه را که خودتان می‌خواهید بگویید، بی‌شک دوست شما متوجه خواهد شد. سعی کنید تعادل را رعایت کنید تا دوستتان نیمی از مکالمه را صحبت کند. گرچه بعضی افراد خجالتی‌تر از دیگران هستند، اما اگر دوستتان احساس کند که وقتی با شماست، فرصتی برای صحبت کردن ندارد، دوستی‌تان پیشرفتی نخواهد داشت.

مشورت‌های صحیح بدهید

برای اینکه دوست خوبی باشید باید بتوانید موقعیت دوستتان را از نگاه خودش ببینید و نظر خود را بدون تحمیل آن، با وی در میان بگذارید. هیچ‌گاه دوست خود را قضاوت نکنید، فقط وقتی با شما با درد دل می‌کند، به او مشورت دهید. از ایده‌های بی‌پایه و امتحان نشده برای مشورت دادن استفاده نکنید. به دوستتان فضا دهید و در صورت نیاز، راهکاری ارائه کنید که قبلا امتحان شده و صحیح است. همیشه قبل از اینکه مشورت دهید، در این باره از دوست خود بپرسید. در بعضی موارد، یک دوست می‌تواند با رفتاری محکم و جدی، دیگری را از موقعیتی خطرناک نجات دهد. اما محتاط باشید؛ شما نباید سخنرانی کنید یا بیش از حد دوستتان را نصیحت کنید. با استفاده از اطلاعات واقعی، دیدگاه خود را در مورد موقعیتش به او بگویید و پیشنهاد دهید که اگر شما در موقعیت او بودید، چه می‌کردید.

یاد بگیرید که ببخشید

اگر می‌خواهید دوستی‌تان پایدار باشد، باید بتوانید دوست خود را ببخشید و به دوستی‌تان ادامه دهید. اگر کینه خود را نگه دارید و کاری کنید که تلخی و رنجش به وجود آید، نمی‌توانید به دوستی خود تداوم ببخشید. به یاد داشته باشید که هیچ کس بی‌عیب و نقص نیست و اگر دوستتان از صمیم قلب عذر می‌خواهد و کار واقعا بدی انجام نداده است، باید از آن چشم‌پوشی کنید. اگر دوستتان کاری انجام داده که قابل بخشش نیست و نمی‌توانید از آن بگذرید، بهتر است به این دوستی پایان دهید، تا اینکه سعی کنید یک دوستی فنا شده را به زحمت حفظ کنید. اما این اتفاق باید به‌ندرت پیش بیاید.

روزنامه آرمان امروز، چهارشنبه 2 اسفند 96، شماره 3547

http://www.armandaily.ir/fa/news/main/214000

هدف در زندگی

برخی انسان‌ها، آرزوها و رویا‌های خود را با هدف اشتباه می‌گیرند و بدین علت در برخورد با مشکلات و حوادث ناگوار، معمولا روحیه خود را از دست می‌دهند و همواره از ناراحتی‌های پیش آمده گلایه کرده و ناله سر می‌دهند.

اهدفتان را در زندگی مشخص کنید: اگر کسی هدف مشخص داشته باشد و با انگیزه روشن زندگی کند، در مقابل مشکلات و حوادث نامساعد تسلیم نشده و موانع را با تلاش فراوان و صبوری و شادابی، یکی پس از دیگری از پیش پای خود برمی‌دارد.

هدف را همیشه در ذهن مجسم کنید: در حقیقت نخستین گام برای رسیدن به هدف توجه به هدف است. هدف همیشه باید در ذهن مجسم باشد و جزو باورهای در دسترس و همیشگی انسان قرار گیرد.

اهدافتان تا حد امکان روشن، مشخص و دست‌یافتنی باشد: گروهی از انسان‌ها هدف یا اهدافی برای خود در نظر گرفته‌اند، اما این اهداف آن قدر نامشخص، کلی و در هم هستند که به راحتی نمی‌توان راه رسیدن به چنین اهدافی را یافت. این گروه آن قدر سرگرمی، مشغولیت، گرفتاری و مشکلات برای خود درست کرده‌اند که فرصت اندیشیدن به هدف‌های خود را ندارند تا جایی که گویا هدف، از ذهن و آگاهی آنان محو گردیده است. از طرف دیگر این افراد آن قدر آرزو‌های دور و دراز دارند که جز خستگی روحی و جسمی چیزی عایدشان نمی‌شود، زیرا هدف آنان کاملا مشخص نیست و با وجود کار و تلاش فراوانی که انجام می‌دهند، نتیجه مطلوب به دست نمی‌آورند.

نسبت به خود و اهدافتان تفکر مثبت داشته باشید: آدمی ساخته افکار خویش است، فردا همان خواهد شد که امروز به آن می‌اندیشد. در حقیقت هر فردی نویسنده، تهیه‌کننده و سازنده افکار و تصاویر ذهنی خود است و همواره بر این اساس عمل می‌کند.

برای دستیابی به اهدافتان تلاش و جدیت زیاد داشته باشید: افراد موفق لزوما شایسته‌ترین، سالم‌ترین و باهوش‌ترین‌ها نیستند. بلکه کسانی هستند که با انگیزه عالی تلاش و جدیت و با استفاده از تمامی امکانات موجود و همچنین ثبات و دوام و خستگی ناپذیری در جهت تحقق اهداف مشخص شده خود، گام بر می‌دارند و گام به گام به هدف نزدیک می‌شوند و سرانجام زندگی علمی و عملی خود را به شاهکاری بزرگ تبدیل می‌کنند و به صورت تصاعدی بر موفقیت‌های آنها افزوده خواهد شد.

گام‌های دستیابی به موفقیت: موفقیت یک امر تصادفی نیست بلکه برای موفقیت روش‌ها و شیوه‌های منطقی وجود دارد. این شیوه‌ها در دسترس همه قرار دارد به گونه‌ای که همه می‌توانند از نیروی شگفت انگیز درون خویش بهره برده و به انسان‌هایی موفق و برتر تبدیل شوند. این انسان‌ها به طریق زیر چهار مرحله یا گام را پشت سر می‌گذارند تا به آن چه که می‌خواهند، برسند. گام اول: هدف خود را مشخص کرده و می‌دانند دنبال چه چیزی هستند و چه می‌خواهند و نتیجه دلخواه را پیش‌بینی می‌کنند. گام دوم: قدم‌های عملی بر می‌دارند، یعنی عملا مشغول به کار می‌شوند و در راه رسیدن به هدف حرکت می‌کنند. گام سوم: می‌دانند که فعالیت‌های انجام گرفته همیشه آنها را به نتیجه مطلوب نمی‌رساند. لذا پیوسته راه‌های منتهی به هدف و نتایج را کنترل و بررسی کرده و آنچه که آنها را از هدف دور می‌سازد از سر راه بر می‌دارند. گام چهارم: در تغییر رفتار انعطاف دارند و در مقابل شیوه‌های غلط مقاومتی از خود نشان نمی‌دهند. و پس از اینکه متوجه شدند فلان راه آنان را به مقصد مشخص شده نمی‌رساند، درصدد کشف راه جدید بر می‌آیند تا در آن مسیر حرکت کنند.

روزنامه آرمان امروز، چهارشنبه 2 اسفند 96، شماره 3547

http://www.armandaily.ir/fa/news/main/214001

خصوصیات ر فتاری افراد شاد

حتما برای شما هم پیش آمده که در جمعی قرار گرفتید و توجه‌تان به سمت خوش‌خنده‌ترین فرد جمع جلب شده است. احتمالا پیش خودتان او را یک فرد مهربان، سرزنده و موفق یافته‌اید و فکر کرده‌اید که خودتان چرا شاد نیستید؟ اگر جزو آدم های شاد نیستید و دوست دارید برای داشتن زندگی شادتر، در تفکر و رفتار خود تغییر ایجاد کنید به نکاتی که در این مقاله ذکر شده‌اند، توجه کنید.همه می‌خواهند شاد باشند اما چه تعداد از آدم‌ها می‌توانند مدعی شوند که واقعا شاد هستند؟ اگر خودتان جزو آدم های شاد نباشید، احتمالا یک فرد شاد را در اطراف خود می‌شناسید. حال می‌خواهیم ببینیم آدم های شاد چه خصوصیات رفتاری متمایزی دارند.

آنها آدم‌های خوبی هستند

ممکن است این صفت کمی کلی به‌نظر بیاید، اما آدم‌های شاد معمولا خوب و مهربان هستند. آنها در هر جمعی که قرار بگیرند محبوب‌اند. آنها متواضع، صمیمی، باملاحظه و یاری‌رسان‌اند. حسود نیستند و وقت‌شان را با غرزدن و شایعه‌پراکنی تلف نمی‌کنند. به‌نظر می‌رسد صبرشان بی‌پایان است. ویژگی‌های این‌چنینی تنها می‌تواند در حس خشنودی عمیق آنها ریشه داشته باشد. آدم‌های خوب جو اجتماعی مثبتی می‌سازند که همه چیز را برای اطرافیان‌شان راحت می‌کند.

آنها صادق هستند

خشنودی واقعی هرگز نمی‌تواند با دروغ همراه باشد. کسانی که به خودشان دروغ می‌گویند اغلب به دیگران نیز دروغ می‌گویند. مقدمه صداقت، داشتن ذهنی آگاه است. آدم های شاد خود را می‌شناسند و از نشان‌دادن خود واقعی‌شان واهمه‌ای ندارند. آنها همیشه خودشان هستند و هیچ‌وقت به پوشیدن نقاب یا وانمودکردن به رفتاری که متفاوت از خودشان باشد نیاز ندارند. وقتی به خودتان اجازه بدهید که خود واقعی‌ و همیشگی‌تان باشید، زندگی هم برای‌تان راحت‌تر می‌شود. آدم‌ های شاد با کنارزدن دروغ‌ها، به الگویی برای اطرافیان‌شان تبدیل می‌شوند که آنها را به رشد و شکوفایی تشویق می‌کنند.

آنها روحیه همکاری دارند

اینکه چرا افرادی که در مسابقه‌ای برنده می‌شوند اغلب درباره کسانی که برای رسیدن به این موفقیت به آنها کمک کرده‌اند در سخنرانی‌شان صحبت می‌کنند، علت خاصی دارد و آن این است که هیچ‌کس نمی‌تواند به‌تنهایی چنین مسیری را طی کند و تصور اینکه تمام امتیازها را تنها یک نفر به‌دست آورده برای آنها ناخوشایند است. برای اکثر این افراد، ایده برنده‌شدن یا به‌تنهایی در صدر قرارگرفتن نشانه نادیده گرفتن دیگران و کمک‌هایشان است. کسانی که زحمت‌های دیگران را در نظر می‌گیرند و لذت پیروزی را با دیگران به اشتراک می‌گذارند، از زندگی شادتری برخوردارند.

آنها لبخند زیبایی دارند

با تأثیر لبخند زدن روی خودتان و اطرافیان‌تان چقدر آشنایی دارید؟ یکی از ویژگی‌های آدم های شاد، داشتن لبخند زیبا است. تفاوت چشمگیری میان لبخندزدن در برابر دوربین عکاسی و لبخندزدن از روی شادی وجود دارد. همه می‌توانند لبخند بزنند اما آدم های شاد با تمام وجود و با تمام انرژی‌شان لبخند می‌زنند. خنده واقعی هیچ‌وقت نمی‌تواند مصنوعی باشد.

آنها احساسات و افکار متعادلی دارند

آدم های شاد کوچک‌ترین اتفاقات خوشایند زندگی را جشن می‌گیرند. این رفتار منابع شادی‌بخش را در دسترس آنها قرار می‌دهد که خیلی از مردم آن را نادیده می‌گیرند. در عین حال آنها به بسیاری از موارد جزئی که برای خیلی‌ها آزاردهنده است اهمیت نمی‌دهند. آنها می‌دانند چه چیز ارزش دارد و از چه مسائلی باید چشم‌پوشی کرد. آدم های شاد قادرند بین خوشی‌ها و ناخوشی‌ها توازن برقرار کنند؛ در نتیجه با دید مثبت به زندگی، می‌توانند هر مشکلی را به فرصتی برای رشد تبدیل کنند.

تاثیر گذاری مثبت

آدم های شاد معمولا تنها نیستند. آنها یا به‌صورت آگاهانه به‌دنبال یافتن دوستان و افرادی با عادت‌های مشابه خودشان هستند یا قدرت تاثیرگذاری مثبت بر روی دیگران را دارند. خوشحالی و نشاط مسری است. اغلب مردم تمایل دارند از بهترین رفتارهایی که دور‌و‌برشان می بینند سرمشق بگیرند. اگر مردم به‌گونه‌ای با اطرافیان‌شان برخورد کنند که دوست دارند دیگران هم همان‌طور با آنها رفتار کنند، نتیجه‌ای فراگیر شکل می‌گیرد که حتی روی افرادی که فقط شاهد این رفتار هستند تأثیرگذار خواهد بود.

آنها در زمان حال زندگی می‌کنند

ارج‌نهادن به هر ثانیه باارزشی که می‌گذرد، یک بخش اساسی احساس شادی است. اگر زندگی کردن در زمان حال این‌قدر آسان است چرا بسیاری از مردم وقت خود را صرف فکرکردن درباره گذشته و آینده می‌کنند؟ آدم های شاد از موقعیت خود راضی هستند.آنها نسبت به آنچه در لحظه درحال روی‌دادن است کاملا آگاهند و احساس خشنودی می‌کنند. این امر به آنها اجازه می‌دهد برخلاف دیگران که نسبت به همه چیز وسواس به خرج می‌دهند، موقعیت‌های خوش زندگی را دریابند. این تنها بخش کوچکی از حضور پرانرژی آدم های شاد در همه موقعیت‌های زندگی‌شان است.

آنها شنونده‌های خوبی هستند

معاشرت چیزی فراتر از غرولندکردن است و جای تعجب ندارد که چرا هیچ‌کس به حرف‌های آدم‌های غرغرو گوش نمی‌کند. آدم های شاد برای کسب اطلاعات جدید، همیشه به دنبال نوع نگاه تازه‌ای هستند. احساسات دیگران عمیقا برای آنها مهم است. آدم های شاد برای یادگیری مداوم با خود یک تعهد همیشگی دارند و می‌دانند که سکوت‌کردن و گوش دادن به دیگران تنها راه انجام این کار است.

آنها کم‌توقع هستند

واضح است که اگر توقع شما پایین باشد، به کمترین امکانات راضی خواهید بود. این ذهنیت رویکرد پایدارتر و غیرمادی‌تری را نسبت به زندگی شکل می‌دهد. کسانی که از اطرافیان‌شان توقع دارند همیشه در خدمت آنها باشند و دستورات‌شان را اطاعت کنند، نارضایتی بیشتری هم نصیبشان می‌شود. شادی واقعی از درون سرچشمه می‌گیرد، نه از اعمال و رفتاری که خارج از ذهن رخ می‌دهد. آدم های شاد به این موضوع آگاهند. به همین دلیل آنها به‌جای مسئول‌دانستن و توقع‌داشتن از دیگران، مشکلات و مسائل را با ذهنی باز می‌پذیرند تا به یافتن راه حل مناسب برای مسئله فکر کنند.

آنها قضاوت نمی‌کنند

آدم های شاد طبق تجربه خودشان می‌دانند که هر موقعیتی می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در همه ما شود. با این تفکر، نگه‌داشتن فکرهای بیهوده و حسادت‌ورزیدن به دیگران کاری بی‌معنی به‌حساب می‌آید. آدم های شاد می‌دانند که انسان‌ها نقطه‌ضعف‌های متفاوتی دارند و در وقت مناسب، ظرفیت آگاهی تازه‌ای برای همه وجود خواهد داشت. این طرز تفکر، آدم های شاد را نسبت به کسانی که همیشه درحال قضاوت دیگران هستند به همنشین‌های بهتر و صبورتری تبدیل می‌کند.

سخن آخر

طی‌کردن مسیر منتهی به شادی و رضایت کار آسانی نیست. این کار به فروتنی صادقانه نیاز دارد که به‌طور طبیعی در همه انسان‌ها وجود ندارد. آدم های شاد به دلایل خاصی محبوب و موفق هستند. هرکس که به‌اندازه آنها لبخند بزند بدون شک در مسیر درستی قرار گرفته است.الان زمان آن رسیده که متوجه شوید چه چیزهایی می‌توانید از این افراد یاد بگیرید. آدم های شاد دوست ندارند دیگران به آنها حسودی کنند. آنها می‌خواهند شادی‌شان را با دیگران قسمت کنند و برای یادگیری درس‌هایی که در محیط اطراف‌ وجود دارد، به ایجاد انگیزه در دیگران بپردازند. آدم های شاد همواره درحال یادگیری نکات جدیدی هستند که در وجود افراد مختلف می‌بینند.

روزنامه آرمان امروز، چهارشنبه 2 اسفند 96، شماره 3547

http://www.armandaily.ir/fa/news/main/213998

فواید شکلات

فواید شکلات

شکلات یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های جهان است. اما گاهی اوقات باید این محصول را از رژیم غذایی خود خارج کنیم و یا تنها در رویدادها و موارد ویژه آن را مصرف کنیم. با این وجود، اکنون کارشناسان بر این باورند که خوردن منظم و به اندازه شکلات می‌تواند به باهوش‌تر شدن انسان منجر شود.بنابر نتایج یک مطالعه روانشناسی چهل‌ساله که تامین مالی آن توسط موسسه ملی سلامت آمریکا صورت گرفته است، افرادی که به‌طور منظم شکلات می‌خورند نسبت به افرادی که در رژیم غذایی خود چندان از شکلات استفاده نمی‌کردند، در آزمون‌های هوش عملکرد بهتری داشته‌اند.پژوهشگران دریافتند که مواد تشکیل‌دهنده مشخص در شکلات به تقویت عملکرد مغز و حافظه کمک می‌کنند.

سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که به بدن انسان در مبارزه با بیماری و عفونت کمک می‌کنند و در حفظ قدرت سیستم‌ایمنی بدن نیز نقش دارند. آنتی‌اکسیدان‌ها در مواد غذایی یافت می‌شوند که البته برخی از مواد غذایی از ظرفیت بالاتری نسبت به دیگران برخوردار هستند و شکلات تلخ یکی از این منابع خوب برای آنتی‌اکسیدان‌ها محسوب می‌شود.ظرفیت آنتی‌اکسیدانی مواد غذایی با استفاده از ابزارهایی مانند ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن قابل اندازه گیری هستند. کاکائو خام فراوری نشده یکی از مواد غذایی با محتوای آنتی‌اکسیدانی بالاست و از این نظر حتی بالاتر از بلوبری و آسای قرار می‌گیرد. این به معنای آن است که شکلات تلخ که کاکائو در آن به کمترین میزان فراوری می‌شود،می‌تواند به بدن شما در مبارزه با رادیکال‌های آزاد مضر کمک کند.بنابر توصیه محققان اگر قصد ندارید شکلات را با یک رژیم غذایی سالم و متعادل جایگزین کنید،می‌توانید مصرف مقدار کمی شکلات را در رژیم غذایی خود جای دهید.نگرانی که درباره ارتباط بین مصرف شکلات و هوش وجود دارد این است که به‌طور کلی آیا افرادی باهوش باید شکلات بیشتری برای افزایش هوش مصرف کنند یا این که شکلات موجب باهوش‌تر شدن همه می‌شود. پژوهش‌های بیشتری در این زمینه باید صورت بگیرد.از این‌رو، مصرف شکلات مورد علاقه‌تان به امید افزایش هوش شاید برای شما موثر واقع نشود.محققان اشاره داشته‌اند که بررسی مصرف شکلات تلخ و شکلات‌های سبک‌تر به‌صورت جداگانه صورت نگرفته است که انجام این کار می‌تواند درباره پیوند بین مصرف شکلات و هوش انسان و اتفاقاتی که در بدن رخ می‌دهند، اطلاعات بیشتری را در اختیار ما قرار دهد.در گذشته، مطالعات بر فواید مصرف شکلات تلخ تاکید داشته و پرهیز از مصرف انواع شیری‌تر را توصیه می‌کرده‌اند. شکلات تلخ فواید کاکائو را بدون قند و چربی بالا در اختیار انسان قرار می‌دهد. در ادامه چند فایده شکلات تلخ که به‌صورت علمی ثابت شده‌اند را ارائه می‌شوند.

مبارزه با کلسترول

آزمایش‌های صورت گرفته نشان داده‌اند، مصرف شکلات تلخ کلسترول بد (LDL) خون را در مردان کاهش می‌دهد، در شرایطی که به افزایش سطوح کلسترول خوب (HDL) منتج می‌شود. افزون بر این، شکلات تلخ به کاهش مقاومت به انسولین کمک می‌کند. اگر بدن شما به انسولین مقاوم است،می‌توانید در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی قرار بگیرید.از آنجایی که شکلات تلخ می‌تواند به کاهش کلسترول بد خون کمک کند، این ماده در کاهش میزان پلاک‌های مضر که در شریان‌ها جمع می‌شوند،موثر است که خطر ابتلا به بیماری قلبی را در بلندمدت کاهش می‌دهد. توصیه می‌شود هر هفته دو بار شکلات تلخ مصرف کنید تا به‌صورت موثر از قلب خود محافظت کنید.

کمک به بهبود جریان خون

آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام فلاوونول‌ها در شکلات تلخ وجود دارند که می‌توانند به تحریک دیواره شریان‌ها کمک کنند.در نتیجه این تحریک، پوشش داخلی شریان‌ها اکسیدنیتریک تولید می‌کند که آرامش و شل شدن شریان‌ها را به‌همراه داشته و این شرایط به کاهش فشار خون و بهبود جریان خون منجر می‌شود.اگرچه پژوهش‌های بیشتری برای تایید این مساله باید صورت بگیرد اما چندین مطالعه نشان داده‌اند شکلات تلخ می‌تواند به‌صورت خفیف جریان خون را بهبود ببخشد.نتایج این مطالعه که با حضور یک‌هزار شرکت‌کننده انجام شده است، نشان می‌دهد، افرادی که حداقل هفته‌ای یک بار شکلات مصرف می‌کردند در آزمون‌های حافظه و تفکر انتزاعی نسبت به افرادی که شکلات نمی‌خوردند، از عملکرد بسیار بهتری برخوردار بودند.«جورجینا کرایتون»، پژوهشگر ارشد حاضر در این مطالعه، مصرف شکلات را تشویق می‌کند زیرا انجام وظایف روزانه مانند به‌خاطر سپردن یک شماره تلفن یا فهرست خرید، و انجام همزمان دو کار مانند صحبت کردن و یادداشت کردن در یک زمان را آسان‌تر می‌سازد.دلیل مفید‌بودن شکلات برای عملکرد مغز این است که دریافت منظم فلاوونول‌های کاکائو می‌تواند اثر سودمندی بر عملکرد شناختی داشته باشند. این فلاوونول‌ها ترکیبات آنتی‌اکسیدانی هستند که جریان خون به سمت مغز را افزایش می‌دهند که این شرایط به عملکرد هر چه کارآمدتر مغز کمک می‌کند.

مفید برای پوست

فلاوونول‌ها می‌توانند نه‌تنها از سیستم ایمنی بدن شما محافظت کنند، بلکه برای پوست نیز مفید هستند. با بهبود جریان خون، ترکیباتی که در شکلات تلخ یافت می‌شوند به تراکم و هیدراتاسیون پوست نیز کمک می‌کنند.پرتوهای فرابنفش از عوامل آسیب‌رسان به پوست و قرمزی آن محسوب می‌شوند. ترکیبات موجود در شکلات تلخ کمترین میزان پرتوهای فرابنفش که به پوست آسیب می‌زنند را افزایش می‌دهد.بنابر نتایج مطالعه انجام شده توسط دانشگاه هنر لندن، در افرادی که به‌طور مرتب و طی دو هفته شکلات تلخ مصرف کردند، حداقل میزان پروتوهای فرابنفش که موجب آسیب پوست می‌شوند، دو برابر شده بود.

 روزنامه آرمان امروز، چهارشنبه 2 اسفند 96، شماره 3547

http://www.armandaily.ir/fa/news/main/214005

روز جهانی زبان مادری

روز 21 فوریه از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده‌است. نامگذاری این روز در کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۹ به منظور کمک به تنوع زبانی و فرهنگی انجام شده‌است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز به دلیل اهمیت زیاد آن، سال ۲۰۰۸ را سال جهانی زبان ها  اعلام کرد.
دلیل نامگذاری روز جهانی زبان مادری از زمانی آغاز شد که در سال ۱۹۵۲ دانشجویان دانشگاه‌های مختلف شهر داکا پایتخت امروزی کشور بنگلادش که در آن زمان پاکستان شرقی نامیده می‌شد و هنوز مستقل نشده بود، از جمله دانشجویان دانشگاه داکا و دانشکده پزشکی آن تلاش جهت ملی کردن زبان بنگالی به عنوان دومین زبان پاکستان (در کنار زبان اردو) تظاهرات مسالمت آمیزی در این شهر براه انداختند. به دنبال این حرکت دانشجویان، پلیس به آنها تیراندازی کرده عده‌ای از آنها را کشت. بعد از استقلال بنگلادش از پاکستان و به درخواست این کشور، برای اولین بار سازمان یونسکو در ۱۷ نوامبر سال ۱۹۹۹ روز ۲۱ فوریه (برابر با دوم و گاهی سوم اسفند) را روز جهانی زبان مادری نامید و از سال ۲۰۰۰ این روز در بیشتر کشورها گرامی داشته می‌شود و برنامه‌هایی در ارتباط با این روز برگزار می‌گردد.

تقویم تاریخ

تقویم تاریخ 2 اسفند ماه 96

1289

با تنظیم تاریخ رسمی کشور بر اساس گاه‌شماری هجری شمسی، استفاده از تقویم هجری قمری ممنوع شد

 

روز جهانی زبان مادری

جاذبه های اهواز " پل سفید اهواز "

 

پل سفید اهواز یا پل معلق یا " پل هلالی " نام یکی از پل‌های شهر اهواز است که یکی از نمادهای این شهر نیز محسوب می‌شود. این پل در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بر روی رودخانهٔ کارون ساخته شده‌است که دارای دو قوس فلزی ۱۲ و ۲۰ متری است. مهندسی آلمانی به اتفاق همسر مهندس اش شروع به ساختن ساختمان این پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی‌ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسی‌های حاکم برشرکت نفت در آن زمان لوازم و ادواتی که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار کرده بود، پس گرفتند که این عمل انگلیسی‌ها باعث دق کردن و مرگ مهندس آلمانی، سازنده پل شد؛ ولی بعد از چندی، سرانجام زن مهندس آلمانی با ابتدایی‌ترین وسایل ممکن آن زمان و بکار گرفتن چند دوبه بجای جرثقیل، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار کرد و ساختمان آنرا به پایان رسانید و پل را آماده تحویل و بهره‌برداری کرد.

نحوه بسته شدن قرارداد و چگونگی اجرای پل

در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۱۲ از طرف ریاست اداره بهره‌برداری راه‌آهن ناحیه جنوب اهواز (اریک کسوندسن) و معاونت فنی و مهندسی سیف‌الله‌خان مشاور پروژه ساختمان، یک پل جدید بر روی رود کارون جهت عبور و مرور اهالی شهر اهواز در یازده صفحه به وزارت کل طرق و شوارع داده و سه محل برای احداث پل پیشنهاد گردید. تا این زمان تنها پل معلق بر روی رودخانه کارون پل فلزی راه آهن (پل سیاه) بود که برای اتصال راه‌آهن سراسری به بندر شاپور در سال ۱۳۰۸ احداث شده‌است. کل هزینه عملیات مربوط به پل کارون که بایستی به موجب قرارداد پرداخت می‌شد، مجموعاً پنج‌میلیون و هفتصد و هشت هزار ریال برآورد گردید؛ که پرداخت آن طی ۱۲ فقره چک به عهده بانک ملی ایران واگذار گردید. در اوایل مهرماه ۱۳۱۳ موقعیت خط وسط پل بر روی رود کارون تعیین و در دوم شهریور همان ماه به منظور استحکام زمین برای شالوده ریزی پایه‌های پل از شرکت نفت درخواست وسایل حفاری شده که در اواخر همین ماه یعنی در ۲۸ مهرماه ۱۳۱۴ اولین پی‌کنی آن آماده گردید و تا ۲۰ بهمن‌ماه همان سال پنج پایه از هفت پایه اصلی پل بر اساس طرح (ک. لوبرک استاد فرهنگستان استکهلم) پی‌کنی و بتون‌ریزی شد. در ماه‌های اردیبهشت و تیر ماه سال ۱۳۱۴ دوپایه باقیمانده آن تکمیل شد. فطعات فلزی پل که در کارخانه «مولارک استاد» سوئد ساخته گردید بهم متصل، سپس از «دوبه» راه‌آهن بوسیله جرثقیل کشتی فلورستان متعلق به کمپانی استریل در روز ۱۸ مرداد ۱۳۱۴ اولین قطعه آهن پل فلزی اهواز بالا کشیده شد. در ۱۲ مرداد ۱۳۱۵ بتون‌ریزی سرتاسری پل به پایان رسید و در ۱۵ مرداد آسفالت سطح اتومبیل روی پل آغاز شد و در ۲۴ مرداد همان سال ضمن شروع سیم کشی برق جهت روشنایی پل از سوی شرکت سنتاب اعلام شد که پل اهواز ۱۴ روز دیگر برای تحویل حاضر می‌شود.

 اولین آزمایش پل

آزمایش پل چهار ساعت و نیم به درازا کشید و سرانجام ده و نیم روز در ۳۰ شهریور ۱۳۱۵ با بیش از هفت ماه تأخیر با ضمانت بیست و چهارماهه و عمر مفید پنجاه ساله به ناحیه راه‌آهن جنوب تحویل داده شد. سپس در تاریخ پانزده آبانماه ۱۳۱۵ افتتاح و با رعایت اینکه:

۱-در موقع عبور، بیش از یک ماشین روی پل در حرکت نباشد.

۲-چند درشکه پشت سرهم روی پل در حرکت نباشد.

۳-سرعت حداکثر اتومبیل روی پل ۵ کیلومتر در ساعت باشد.

و بنابراین ارتباط عبور و مرور اهالی از شهر قدیم اهواز به شهر جدید آغاز شد.

اولین بازسازی پل سفید

در تابستان سال ۱۳۸۹ عملیات بازسازی و مرمت این پل در دستور کار قرار گرفت و به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز عملیات مرمت و بازسازی این پل در حال انجام است و با مساعد شدن شرایط جوی عملیات جوش‌کاری اتصالات و قطعات فرسوده و همچنین رنگ‌آمیزی پل انجام می‌شود. همچنین تجهیزات مورد نیاز برای نورپردازی پل سفید با حمایت مالی بانک ملی از کشور ایتالیا تهیه شده‌اند و پس از پایان عملیات رنگ‌آمیزی، عملیات نورپردازی پل سفید اهواز آغاز می‌شود تا این پل در ایام نوروز جلوه‌ای خاص داشته باشد.

هدف از بازسازی

 • رفع خطرات احتمالی، به لحاظ گذشت۱۵ سال از عمر مفید پنجاه ساله پل
 • بهینه‌سازی، مرمت و احیاء سمبل تاریخی شهر

ثبت در آثار ملی ایران

این اثر در تاریخ ۱۳۷۸/۰۸/۲۶ با شمارهٔ ثبت ۲۴۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

معرفی مشاهیر خوزستان " قیصر امین پور"

قیصر امین‌پور (زادهٔ ۲ اردیبهشت ۱۳۳۸ - درگذشته ۸ آبان ۱۳۸۶) نویسنده، مدرس دانشگاه و شاعر معاصر ایرانی بود. او یکی از تأثیرگذارترین شاعران دوره انقلاب اسلامی است.

زندگی‌نامه

قیصر امین‌پور در ۲ اردیبهشت ۱۳۳۸ در روستای گتوند (شهرستان امروزی) از توابع شهرستان شوشتر در استان خوزستان به دنیا آمد. دوره راهنمایی و متوسطه خود را در مدرسه راهنمایی دکتر معین و آیت اله طالقانی دزفول گذراند و در سال ۱۳۵۷ در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد، ولی پس از مدتی از تحصیل این رشته انصراف داد. قیصر امین‌پور، در سال ۱۳۶۳ بار دیگر اما در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و این رشته را تا مقطع دکترا گذراند و در سال ۱۳۷۶ از پایان‌نامه دکترای خود با راهنمایی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی با عنوان «سنت و نوآوری در شعر معاصر» دفاع کرد. این پایان‌نامه در سال ۱۳۸۳ و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد. او در سال ۱۳۵۸، از جمله شاعرانی بود که در شکل‌گیری و استمرار فعالیت‌های واحد شعر حوزه هنری تا سال ۱۳۶۶ تأثیر گذار بود. وی طی این دوران مسئولیت صفحه شعرِ هفته‌نامه سروش را بر عهده داشت و اولین مجموعه شعر خود را در سال ۱۳۶۳ منتشر کرد. اولین مجموعه او «در کوچه آفتاب» دفتری از رباعی و دوبیتی بود و به دنبال آن «تنفس صبح» تعدادی از غزلها و حدود بیست شعر نیمایی که بعضی به اشتباه این اشعار را سپید می‌پندارند را در بر می‌گرفت. این کتاب از سوی انتشارات حوزه هنری وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ رسید. امین پور هیچگاه اشعار فاقد وزن نسرود و در عین حال این نوع شعر را نیز هرگز رد نکرد. دکتر قیصر امین‌پور، تدریس در دانشگاه را در سال ۱۳۶۷ و در دانشگاه الزهرا آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد. وی همچنین در سال ۱۳۶۸ موفق به کسب جایزه نیما یوشیج، موسوم به مرغ آمین بلورین شد. دکتر امین‌پور در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد. وی در سال ۱۳۸۶ بر اثر بیماری کلیه و قلب در بیمارستان دی تهران دار فانی را وداع گفت. همسرِ امین‌پور، زیبا اشراقی، در سال ۱۳۹۶ با انتشار کتاب این ترانه بوی نان نمی‌دهد؛ سبک‌شناسی ترانه‌های قیصر امین‌پور به قلمِ دکتر مهدی فیروزیان (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) به جمع ناشران کشور پیوست.

سبک

شعرهای امین‌پور از حیث بلاغی ارزشمند بوده و بر ظرفیت‌ها و توانمندی زبان فارسی افزوده‌است. او توانسته ویژگی‌های سبکی و بلاغی شعر کلاسیک و شعر نیمایی را با شعرهایش تلفیق کند. یکی از عواملی که در نهایت، باعث برجستگی سبکی اوست، نوآوری در بلاغت و درک انتظار مخاطبان امروز از شعر است.

در نظر دیگران

سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران می‌گوید امین‌پور «از نظر من انسان غریبی بود» و «پشت چهره همیشه خندان وی، غمی نهفته بود زیرا این شاعر بزرگ هیچ‌گاه از درد جامعه دور نبود.» در بخشی از مقاله دکتر نظری استاد دانشگاه در خصوص آمده که «قیصر از معدود شاعرانی است که اخلاق و انصاف را در اشعارش رعایت کرده‌است. وی شاعری بوده که انقلاب را تجربه کرده ولی از شتاب زدگی در اشعارش اجتناب می‌کند، دراشعار قیصر می‌توان ظرایف و تعامل را دریافت کرد. قیصر شاعری است که ساکن آرمان شهر و سازنده آرمان شهر بود. قیصر جامعه‌ای آرمانی که عدالت در آن گسترده باشد طلب می‌کرد، آرمان شهری که پیوند میان فرد و مذهب را می‌پندارد.» رهبر جمهوری اسلامی ایران، سید علی خامنه‌ای در پیام تسلیت درگذشت او نوشت: «با اندوه و دریغ، خبر تلخ درگذشت شاعر فرزانهٔ انقلاب دکتر قیصر امین‌پور را دریافت کردم. از دست دادن او برای اینجانب و برای همهٔ اصحاب شعر و ادب، خسارت‌بار است. او شاعری خلاق و برجسته بود و همچنان به سمت قله‌های این هنر بزرگ پیش می‌رفت… او و دوستانش نخستین رویش‌های زیبا و مبارک انقلاب در عرصهٔ شعر بودند و بخش مهمی از طراوت و جلوهٔ این بوستان، مرهون ظهور و رشد آن عزیز و دیگر دوستان همراه اوست.»

آثار

از وی در زمینه‌هایی چون شعر کودک و نثر ادبی، آثاری منتشر شده‌است که به آنها اشاره می‌کنیم:

 • طوفان در پرانتز(نثر ادبی، ۱۳۶۵)،
 • منظومهظهر روز دهم (شعر نوجوان، ۱۳۶۵)،
 • مثل چشمه، مثل رود(شعر نوجوان، ۱۳۶۸)،
 • بی‌بال پریدن(نثر ادبی، ۱۳۷۰)
 • مجموعه شعرآینه‌های ناگهان (۱۳۷۲)،
 • به قول پرستو(شعر نوجوان، ۱۳۷۵).
 • گزینه اشعار(۱۳۷۸، مروارید)
 • مجموعه شعرگل‌ها همه آفتابگردانند (۱۳۸۰، مروارید)،
 • دستور زبان عشق' (۱۳۸۶، مروارید).

«دستور زبان عشق» آخرین دفتر شعر قیصر امین پور بود که تابستان ۱۳۸۶ در تهران منتشر شد و بر اساس گزارش‌ها، در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رفت.

مرگ

وی پس از تصادفی در سال ۱۳۷۸ همواره از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد و حتی دست کم دو عمل جراحی قلب و پیوند کلیه را پشت سر گذاشته بود و در نهایت حدود ساعت ۳ بامداد سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۸۶ در بیمارستان دی درگذشت. پیکر این شاعر در زادگاهش گتوند و در کنار مقبرهٔ شهدای گمنام این شهرستان به خاک سپرده شد.

پس از مرگ وی میدان شهرداری منطقه ۲ واقع در محله سعادت آباد به نام قیصر امین پور نامگذاری شد.

نمونه شعر

حسرت همیشگی:

حرف‌های ما هنوز ناتمام…

تا نگاه می‌کنی:

وقت رفتن است

بازهم همان حکایت همیشگی

پیش از آنکه باخبر شوی

لحظهٔ عزیمت تو ناگزیر می‌شود

آی…

ای دریغ و حسرتِ همیشگی

ناگهان

چقدر زود

دیر می‌شود!

طرحی برای صلح (۳):

شهیدی که بر خاک می‌خفت

سرانگشت در خونِ خود می‌زد و می‌نوشت:

به امّیدِ پیروزیِ واقعی

نه در جنگ،

که بر جنگ!

حتی اگر نباشی:

می‌خواهمت چنان‌که شبِ خسته خواب را،

می‌جویمت چنان‌که لبِ تشنه آب را

محوِ توام چنان‌که ستاره به چشم صبح،

یا شبنم سپیده‌دمان، آفتاب را

بی‌تابم آنچنان که درختان برای باد،

یا کودکانِ خفته به گهواره، تاب را

بایسته‌ای چنان‌که تپیدن برای دل،

یا آنچنان که بالِ پریدن عقاب را

حتی اگر نباشی، می‌آفرینمت،

چونان‌که التهابِ بیابان، سراب را

ای خواهشی که خواستنی‌تر ز پاسخی،

با چون تو پرسشی چه نیازی جواب را؟!

کودکی‌ها:

کودکی‌هایم اتاقی ساده بود

قصه ای، دورِ اجاقی ساده بود

شب که می‌شد نقشها جان می‌گرفت

روی سقف ما که طاقی ساده بود

می‌شدم پروانه، خوابم می‌پرید

خوابهایم اتفاقی ساده بود

زندگی دستی پر از پوچی نبود

بازی ما جفت و طاقی ساده بود

قهر می‌کردم به شوق آشتی

عشق‌هایم اشتیاقی ساده بود

ساده بودن عادتی مشکل نبود

سختی نان بود و باقی ساده بود

 

گزیده کتاب های نشر افق ویژه نوجوانان به انتخاب جیره ی کتاب

ند توی تخت بیمارستان خوابیده که زنبور عسلی به سراغش می‌آید و به او پیشنهاد می‌کند تا با خوردن قطره‌ای از معجون طلایی رنگی که به همراه دارد، کوچک شود و با او به دنیای زنبورها برود. ند که حوصله‌اش در بیمارستان سر رفته پیشنهاد زنبور را قبول می‌کند و با خوردن قطره‌ی جادویی، اندازه یک زنبور عسل می‌شود. او به همراه نانسی، دختری که او هم قبلا همین قطره را خورده و کوچک شده، به کندوی زنبورها می‌رود و آنجا دوستان جدیدی پیدا می‌کند که او را با زندگی زنبورهای عسل آشنا می‌کنند.
کاترین دوازده سال دارد و برادر هشت ساله‌اش دیوید، به بیماری اوتیسم مبتلاست. کاترین از کارهای دیوید خجالت می‌کشد، مقرراتی برای او وضع می‌کند: "موقع غذا خوردن دهانت را ببند!" یا "اسباب‌بازی‌هایت را توی آکواریم نینداز!" اما این وضع تا کی قابل تحمل است؟ (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
ایگرن و خانواده‌اش در قلعه‌ی بیبرنل زندگی می‌کنند، قلعه‌ای با شیرهای سنگی نعره‌کش و کتاب‌های سخنگو و خندقی پر از مار.پدر و مادر ایگرن جادوگرهایی بسیار ماهرند. حتی برادرش آلبرت تمرین می‌کند، با این امید که روزی شوالیه‌ای معروف شود. روزی پدر و مادر ایگرن موقع جادو دچار اشتباهی لپی می‌شوند و یک‌دفعه به شکل دو بچه فیل در می‌آیند. متاسفانه در همان روز اسموند ناجنس هم به سمت بیبرنل لشکرکشی می‌کند. حالا این ایگرن است که باید برای نجات پدر و مادر و دفاع از قلعه دست به‌کار شود. (برگرفته از مقدمه کتاب)
آقای گیدئون شغل ثابتی ندارد. دائم در سفر است و دخترش آبیلین را هم با خود می‌برد. پدر که نگران آبیلین است او را به شهر مانیفست می‌فرستد که رازهایی دارد. دوشیزه سادی، پیشگوی شهر داستان‌هایی برای آبیلین تعریف می‌کند که همه‌ی مردم مانیفست در آن حضور دارند جز پدرش! (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
ادی در انتظار یک زندگی طبیعی است، اما شیوه‌ی زندگی مادرش «همه یا هیچ» است. یک روز جشن و غذای فراوان و روز دیگر قابلمه‌های خالی و تنهایی برای ادی. «همه یا هیچ» هرگز به زندگی طبیعی نمی‌رسد، ولی ادی امیدش را برای رسیدن به آرزویش از دست نمی‌دهد. (برگرفته از مقدمه کتاب)
شاهزاده خانم سولویگ و خواهر و برادر کوچکش با شروع جنگ به قلعه‌ای در میان کوه‌های سر به فلک کشیده پناه می‌برند. بچه‌ها هر روز چشم به راه رسیدن خبر پیروزی پدرشان هستند تا به خانه بازگردند. اما زمستان از راه می‌رسد و با یخ بستن آبدره، همه در قلعه گرفتار می‌شوند.خیلی زود عده‌ای از جنگجویان مسموم می‌شوند و می‌میرند و بچه‌ها دیگر نمی‌دانند به چه کسی تکیه کنند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 8 تا 12 سال در نظر گرفته شده)
کیتلین یازده ساله بیماری آسپرگر دارد. دنیای او سیاه و سید است و تقسیم می‌شود به چیزهای خوب و چیزهای بد.بدتر این‌که برادر کیتلین هم که تنها دوست و راهنمای اوست در حادثه‌ی تیراندازی در مدرسه کشته می‌شود. حالا کیتلین در کنار پدرش که درگیر اندوه از دست دادن فرزند است، روزبه‌روز بیش‌تر سردرگم می‌شود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 10 سال به بالا در نظر گرفته شده)

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در زندگی هر یک از ما نقشی ضروری دارد و بدون آن نمی‌توانیم حتی نخستین گام را برای تلاش در جهت دستیابی به اهدافمان برداریم. اگر خودمان را باور داشته باشیم، به رغم عوامل دلسرد کننده و موانع موقتی که با آنها مواجه می‌شویم، همواره با شهامت و انرژی به پیش می‌رویم.

سطح آگاهی‌هایتان را افزایش دهید

فراگیری مهارت‌های جدید در زمینه‌های کاری و شخصی، اولین گام برای رسیدن به اعتماد نفس است. زمینه‌های مهمی را که برای موفقیت در آنها به اعتماد به نفس بیشتری نیاز دارید، بشناسید؛ سپس در این حوزه‌ها با گذراندن دوره‌های آموزشی گوناگون، مطالعه کتاب‌ها و حضور در فضاهای آموزشی دانش خود را افزایش دهید.

موفقیت‌های کوچک را ببینید

علاوه بر آنچه گفته شد، اعتماد به نفس ما از موفقیت‌های کوچکی سرچشمه می‌گیرد که روزانه به دست می‌آوریم و پلی می‌شود برای اینکه دانش ما را به مرحله عمل برساند. شاید آنها هدف نهایی ما نباشند؛ اما هر یک در جای خود بسیار مهم اند. حتی یک دلگرمی ساده از طرف همکارتان یا تعریف و تشکر از شما به خاطر کار مثبتی که انجام داده اید، می‌تواند اعتماد به نفس تان را بسیار افزایش دهد

بدترین نتیجه برای شما چیست؟

از خودتان سوال کنید: بدترین نتیجه چیست؟ بیش از اندازه مسائل را در ذهن خود پر اهمیت جلوه ندهید، پیش از اینکه اتفاقی بیفتد، نگران خوب یا بد شدن آن نباشید. میزان انرژی انسان‌ها نامحدود است، بنابراین سعی کنید از آن در جهت بنا کردن روابط موفق، ارتقای شغلی و رسیدن به اهداف تان کمک بگیرید نه در راه تلف کردن این انرژی آن هم برای نگرانی حول محور اتفاق‌هایی که هنوز به وقوع نپیوسته اند. زمانی دست به عمل بزنید که قدرت کنترل بر روی مسائل را داشته باشید. تا جایی که می‌توانید از انرژی خود در راه صحیح استفاده کنید.

صداهای انتقادی را خاموش کنید

خودتان را از شر نق زدن و صداهای منفی درونی خلاص کنید. اگر دائما صداهایی که در سرتان وجود دارد در حال انتقاد کردن باشند، هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید.

تصور کنید که موفق خواهید بود

زمانیکه قرار است کاری را برای اولین بار انجام دهید، از همین حالا در ذهن خود مجسم کنید که آن کار را با موفقیت به پایان رسانده اید. چشم‌هایتان را روی هم بگذارید و در ذهن خود به وضوح تجسم کنید که در کلیه برنامه ریزی‌ها موفق بوده اید و نتیجه کار چیزی جز افتخار و موفقیت نبوده است. ذهن شما تفاوت میان تجسم‌های واضح و اموری که در حقیقت اتفاق می‌افتند را نمی‌داند.

روزنامه آرمان امروز، دوشنبه 16 بهمن 96، شماره 3535

http://www.armandaily.ir/fa/news/main/212577